Pomyślałam sobie o szlachetnym przedsiębiorstwie jakim jest nasze państwo i szlachetnym przedsięwzięciu jakim jest kariera w służbie cywilnej.
A przede wszystkim o niezwykłym silnym wiarygodnym ufnym rozsądnym i przebojowym podmiocie jakim jest każde [!] społeczeństwo oraz o tej zwykłej prostej mojej wierze w nie.
Weszłam na odpowiednie strony internetowe i zapoznałam się z Biuletynem Informacji Publicznej - zarówno Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jak i Rady Ministrów. To wszystko w zgodzie z ustawą nr z dn. o jawności takowych informacji.
W związku z zagmatwaniem komunikacyjnym, którego stałam się ofiarą, ale również Dezinformacją skutecznie rozwijaną i eksponowaną przez wszelkie serwisy; podniesioną do rangi polityki instytucjonalnej - informuję, że nie zostałam zniechęcona i wciąż temat będę zgłębiała.
Pomimo wszelkich możliwych niechęci (często beztrosko przemilczanych) związanych z zatrudnianiem ARTYSTÓW w ramach służby publicznej oraz ich rzekomej niekompetencji w każdej sprawie - zakładam, że jest to jedna z opinii, z którą z całym przekonaniem warto polemizować.
Jeśli znalazłoby się na tej planecie choć kilku artystów o tak konkretnych (jak moje) sercach z poczuciem mocy (dodatkowo wiary w JAKŻE NIEWDZIĘCZNĄ służbę społeczną), zakładam że przyległa nam Kreatywność i wszelkie powołaniowe Przełamywanie Schematów mogłoby jedynie służyć społeczeństwu, a nie je destabilizować.
W ramach tego zagadnienia znalazły się również moje przemyśli dotyczące szeroko rozumianej aktywności politycznej - regionalnej, bo tak po bożemu się w tym kraju zaczyna. Chyba pierwszy raz poważnie tak myślę. Choć wciąż przecież nie.
Choć zaprawdę napomknę, że na myśl o polityce dokonuje się i zawsze dokonywał się samoistny autoskręt włosów pokrywających palce dłoni; zbyt szybko przeradzający się w autoskręt żeber.
Europejski Trybunał Obrachunkowy ogłosił nabór kandydatów w celu utworzenia listy rezerwowej na stanowisko tymczasowe – starszy kontroler
Europejski Trybunał Obrachunkowy ogłosił nabór kandydatów w celu utworzenia listy rezerwowej na stanowisko tymczasowe – starszy kontroler (grupa zaszeregowania AD 7).
Szczegóły dotyczące naboru na ww. stanowisko, opis stanowiska oraz wymagania, jakie muszą spełniać kandydaci zawarte zostały w ogłoszeniu.
Tworzenie listy rezerwowej zainteresowanych osób ma charakter ciągły i nie wyznaczono terminu nadsyłania zgłoszeń.
Zatrudnienie w instytucjach UE
Konkursy do pracy w instytucjach europejskich są organizowane przez Biuro Doboru Kadr Wspólnot Europejskich EPSO i ogłaszane w Dzienniku Urzędowym UE. Kandydaci do pracy w instytucjach wspólnotowych muszą mieć obywatelstwo państwa członkowskiego UE, a pozostałe wymagania zależą od kategorii urzędniczej (AD i AST), w jakiej będą pracować po pomyślnym przejściu przez wieloetapową procedurę konkursową.
Pytania dotyczące kwestii zatrudnienia w instytucjach i agencjach UE można przesyłać na adres: zatrudnienieUE@msz.gov.pl
Praca w instytucjach Unii EuropejskiejPytania dotyczące kwestii zatrudnienia w instytucjach i agencjach UE można przesyłać na adres: zatrudnienieUE@msz.gov.pl
Eksperci narodowi
- Aktualne ogłoszenia na ekspertów narodowych w instytucjach i agencjach UE
- Aktualne ogłoszenia na ekspertów narodowych w misjach UE
- Zasady wyłaniania kandydatów na ekspertów narodowych delegowanych do pracy w instytucjach Unii Europejskiej, dokument przyjęty przez KERM 1 grudnia 2006 r.
- Podstawowe wymagania wobec ekspertów narodowych
- Akty prawne instytucji UE w sprawie zasad delegowania ekspertów narodowych
Polacy w instytucjach Unii Europejskiej
- Informacja na temat stanu zatrudnienia polskich obywateli w instytucjach i agencjach UE
- Komisja Europejska (KE)
- Parlament Europejski (PE)
- Trybunał Sprawiedliwości
- Sąd
- Sąd do spraw Służby Publicznej
- Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO)
- Europejski Bank Centralny (EBC)
- Europejski Komitet Ekonomiczno - Społeczny (KES)
- Komitet Regionów (KR)
Współpraca z portalami zewnętrznymi
Ministerstwo Spraw Zagranicznych mając na celu jak najszersze informowanie obywateli polskich o naborach do pracy w instytucjach i agencjach Unii Europejskiej podjęło współpracę z poniższymi podmiotami i portalami internetowymi. Informacje o rekrutacji na stanowiska w UE będą zamieszczane również na stronach internetowych:
- Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan
- Forum Młodych Dyplomatów
- Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana
- www.praca.pl
- www.psz.pl
- ww.stosunkimiedzynarodowe.info
Zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.), o uzyskanie mianowania w służbie cywilnej może ubiegać się osoba, która:
§ jest pracownikiem służby cywilnej;
§ posiada co najmniej trzyletni staż pracy w służbie cywilnej lub uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed upływem tego terminu, jednak nie wcześniej niż po upływie dwóch lat od nawiązania stosunku pracy w służbie cywilnej;
§ posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny;
§ zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków obcych: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński;
§ jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony.
Spełnienie powyższych warunków oraz warunków art. 4 pkt 1-3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tzn.: osoba taka jest obywatelem polskim lub osobą, o której mowa w art. 5 ustawy, korzysta z pełni praw publicznych, a także nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe) potwierdza dyrektor generalny właściwego urzędu.
Zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego
Wzór zgłoszenia do postępowania kwalifikacyjnego określa i publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Szef Służby Cywilnej. Pracownik służby cywilnej kieruje zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego do Szefa Służby Cywilnej (tryb składania zgłoszeń reguluje rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilne). W danym roku kalendarzowym zgłoszenia składa się w okresie od 1 stycznia do dnia 31 maja.
Postępowanie kwalifikacyjne dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie
Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, postępowanie kwalifikacyjne prowadzi Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. W toku postępowania kwalifikacyjnego sprawdza się wiedzę i umiejętności niezbędne do wypełniania zadań służby cywilnej.
Limit mianowań
Szef Służby Cywilnej, w terminie 14 dni od opublikowania ustawy budżetowej, podaje do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów maksymalną liczbę nowych mianowań w danym roku.
Akty prawne
Pytania testowe do sprawdzianów wiedzy z lat ubiegłych
- Sprawdzian wiedzy z dnia 15 stycznia 2000 r. [rtf, 325 KB]
- Sprawdzian wiedzy z dnia 12 sierpnia 2000 r. [rtf, 210 KB]
- Sprawdzian wiedzy z dnia 28 lipca 2001 r. [pdf, 104 KB]
- Sprawdzian wiedzy z dnia 27 lipca 2002 r. [rtf, 142 KB]
- Sprawdzian wiedzy z dnia 26 lipca 2003 r. [rtf, 171 KB]
- Sprawdzian wiedzy z dnia 31 lipca 2004 r. [pdf, 92,5 KB]
- Sprawdzian wiedzy z dnia 30 lipca 2005 r. - wersja A [pdf, 315 KB]
- Sprawdzian wiedzy z dnia 30 lipca 2005 r. - wersja B [pdf, 315 KB]
- Klucz oceny sprawdzianu wiedzy z dnia 30 lipca 2005 r. [pdf, 98,7 KB]
- Sprawdzian wiedzy z dnia 15 lipca 2006 - wersja A [rtf, 241 KB]
- Sprawdzian wiedzy z dnia 15 lipca 2006 - wersja B [rtf, 240 KB]