Interdyscyplinarne pismo “Stan Rzeczy”, wydawane przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zaprasza do nadsyłania tekstów z zakresu szeroko rozumianych nauk społecznych i humanistycznych.
Czwarty numer “Stanu Rzeczy” będzie poświęcony wzajemnym relacjom pomiędzy sztuką a nauką. Pole dyskusji będą wyznaczały następujące pytania:
- Czy nauki społeczne potrzebują sięgać po metody z pola sztuki? Jak zmienia się metodologia nauk społecznych w zetknięciu ze sztuką? Czy nauka potrzebuje sztuki, aby poszerzać pole poznania?
- W jaki sposób sztuka korzysta z pola nauki? Czy nauka jest jednym ze stylów lub paradygmatów w sztuce? Czy unaukowienie sztuki jest istotnym trendem?
- Jak się przejawia estetyzacja w nauce? Czy prace naukowe powinny być eleganckie czy raczej uwodzące?
- Jaki jest potencjał i jakie zagrożenia niesie ze sobą współpraca uczonych i artystów/artystek? Jak wypracowuje się zasady współpracy osób o uzupełniających się kompetencjach i różnych perspektywach? Co wynika z konfrontacji odmiennych logik działania i założeń?
- W jaki sposób zawieranie lub zrywanie współpracy między polami sztuki i nauki legitymizuje lub podważa porządek społeczny?
Artykuły oraz materiały wizualne przygotowane z myślą o temacie przewodnim czwartego numeru prosimy nadsyłać do 30 września 2011 na adres stanrzeczy@gmail.com
Pytania prosimy kierować na adres sekretarza redakcji (pawel.marczewski@gmail.com) .
Wymogi formalne artykułów
“Stan Rzeczy” publikuje wyłącznie artykuły, które nie były wcześniej ogłoszone drukiem (wymóg nie dotyczy materiałów wizualnych).
Teksty nadsyłane do redakcji oceniane są przez dwóch anonimowych recenzentów. Prosimy o usunięcie zarówno z tekstu, jak i z właściwości pliku elektronicznego wszystkich informacji, które mogłyby pozwolić na identyfikację autorstwa.
Prosimy o stosowanie przypisów nawiasowych w formie (Szczepański 1969: 35) oraz sporządzenie bibliografii według następującego wzoru:
Szczepański, Jan. 1969. Elementarne pojęcia socjologii. Warszawa: PWN.
Grabowska, Mirosława i Tadeusz Szawiel. 2003. Budowanie demokracji. Warszawa: PWN.
Crick, Bernard. 2004. W obronie polityki. Przeł. A. Waśkiewicz. Warszawa: PWN.
Janicka, Krystyna. 1970. Społeczne aspekty ruchliwości geograficznej. W: W. Wesołowski (red.). Zróżnicowanie społeczne. Wrocław: Ossolineum. 375-400.
Rakowski, Tomasz. 2007. Między zbieractwem a archeologią. Doświadczenia historii i teraźniejszości wśród bezrobotnych górników wałbrzyskich, “Kultura i Społeczeństwo” 4: 119-136.
Lahman, David, Joe Oppenheimer i Piotr Świstak. 1996. Formalna teoria wyboru racjonalnego. ,,Studia Socjologiczne” 3-4: 13-72.
Przypisy dolne w przypadku źródeł niepublikowanych wg wzoru: nazwa archiwum (za pierwszym razem pełna nazwa, w następnych – skrót), nazwa zespołu archiwalnego, sygnatura (numer działu, księgi, poszytu, teczki), numer karty (strony): tytuł dokumentu. Na przykład: Archiwum Akt Jawnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (AKPRM), Dokumenty Gabinetu Wicepremiera Leszka Balcerowicza (DGWLB), 2.10/1, k. 9, 10: Sprawy dotyczące reformy gospodarczej 1989-1990.
Do każdego tekstu powinien być dołączony abstrakt w wersji polsko- i anglojęzycznej (nie dłuższy niż 1000 znaków) oraz lista maksymalnie pięciu słów kluczowych.