rumiana . wielokrotnie zwodziła ją ładność i brała w swoje syrenie władanie . a zakręt , który jest w niej , nigdy nie będzie prostą . tak wygląda utożsamiony internet . jest łazarzem . poniekąd ci o tym opowie . sztuka jest sztuką . a wszystko inne , jest wszystkim innym . puzzlement . mistrustful . if you let your mind take form , it becomes localized . when you feel that happen , return and come back to a formless state .


7 grudnia 2010

Pataekonomia i patafizyka

Jest czasami tak, że czuję się zażenowana + rozbawiona dzwoniąc np. do firmy budowlanej z pytaniem ile kosztowałoby wynajęcie koparki z operatorem na dwa dni dla studentów odbywających plener, albo czy dostanę rabat w firmie produkującej drożdże spożywcze przy zamówieniu 100 kg do wystawy, którą planuję uskutecznić w listopadzie 2011.



Pataekonomia to inspirowana ideą patafizyki strategia polegająca na nad-użyciu form ekonomicznych, wykorzystywaniu ich nie zgodnie z przeznaczeniem. Poruszające się na granicy sensu operacje pataekonomiczne mają odsłaniać ukryte mechanizmy, które kierują ekonomią. Patafizyka jako krytyka naukowego sposobu myślenia zapoczątkowana została pod koniec XIX wieku przez francuskiego pisarza Alfreda Jarry'ego. W ruch patafizyczny zaangażowani byli m.in. francuski poeta, powieściopisarz i eseista Raymond Queneau i Umberto Eco. Założone w 1948 roku w Paryżu Kolegium Patafizyki liczy dziś ponad 1000 płacących regularne składki członków, głównie artystów.
 

JANEK SIMON: CZTERY PRZEDSIĘWZIĘCIA PATAEKONOMICZNE

otwarcie: 7.12.2010, wtorek, g. 19.00
wystawa: 7 - 19. 12. 2010, g. 11.00 - 18.00
miejsce: Bęc Zmiana, Mokotowska 65/7, Warszawa

Janek Simon (1977) - Studiował socjologię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność artystyczną rozpoczął około roku 2001. Jako VJ Jansi współpracował z grupą Commbo tworząc wizualizacje do muzyki w klubach. Obecnie używa szerokiego zakresu środków wyrazu, od obiektów i instalacji przez filmy po akcje w przestrzeni ekonomicznej i społecznej. W swoich pracach łączy inspiracje z wielu odległych dziedzin, takich jak: matematyka, historia nauki, podróże, myśl i praktyka anarchistyczna, antropologia czy kultura klubowa. Założył (wraz z Kubą Barbaro i Jankiem Sową) i prowadzi Spółdzielnię Goldex Poldex. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Proponowana lektura:
Teksty z tomu: Ekonomia kultury. Przewodnik Krytyki Politycznej, 2010
Matteo Pasquinelli: Na ruinach miasta kreatywnego: Berlińska fabryka wiedzy a sabotaż renty,
Kuba Szreder: Kultura się z wami policzy,
Bez jakiegoś konkretnego celu, po prostu dla przyjemności,z Jankiem Simonem rozmawia Joanna Sokołowska.

Cztery przedsięwzięcia pataekonomiczne są częścią II Zjazdu WUW: Przemysły kreatywne i fabryki wiedzy: analiza i opór.
Szczegółowy program zjazdu: www.wuw2010.pl

Kurator WUW: Kuba Szreder | Organizator WUW: Fundacja Bęc Zmiana

Projekt WUW 2010 finansowany jest z dotacji otrzymanej od Miasta Stołecznego Warszawy    

Info pochodzi z facebooka Fundacji Bęc Zmiana




Abstrahując: To jest bardzo dziwna strona http://lokal30.pl/lokalna/

Foto z facebooka czyjegoś - obcego.
Make the world to believe in you and to pay heavily for this privilege. Gilbert & George

Szukaj na tym blogu